Bezsenność

Bezsenność jest zaburzeniem, która przez wiele osób jest bagatelizowana. Bardzo często mylona jest ona po prostu z przemęczeniem. Ciągły stres oraz natłok obowiązków może powodować kłopoty z zasypianiem. Należy jednak pamiętać, że bezsenność dotyczy znacznie szerszego spektrum objawów. Zgodnie z międzynarodową statystyczna klasyfikacja chorób i problemów zdrowotnych zaburzenia snu możemy podzielić na nieograniczone i ograniczone. W praktyce oznacza to więc, że bezsenność może być związana z chorobami układu nerwowego lub somatycznego. W praktyce najczęściej stosuje się podział zaburzenia snu ze względu na czas trwania objawów.

Objawy bezsenności

Osoby cierpiące na bezsenność mogą skarżyć się na liczne objawy. Wśród tych najbardziej popularnych możemy wyróżnić trudności w zasypianiu, utrzymaniu snu, czy zbyt wczesne budzenie się. Wśród objawów bezsenności jest także sen o złej jakości, który nie zapewnia optymalnego wypoczynku. W tym miejscu warto jednak zaznaczyć, że dolegliwości te powinny powodować gorsze samopoczucie lub zaburzać funkcjonowanie w ciągu dnia. Abyśmy mogli mówić o bezsenności objawy powinny występować przez co najmniej 1 miesiąc trzy razy w tygodniu lub częściej. W celach diagnostycznych stosuje się mierzenie długości i jakości snu przy pomocy badań specjalistycznych. Dzięki temu terapeuta w szybki sposób może zweryfikować czy odczucia pacjenta są obiektywne.

Rodzaje bezsenności

Wśród najbardziej popularnych rodzajów bezsenności możemy wyróżnić przygodną, krótkotrwałą oraz przewlekłą. W pierwszym wypadku trwa ona do kilku dni. Bezsenność krótkotrwała zazwyczaj zamyka się w czasie do czterech tygodni. W przypadku tych dwóch pierwszych zaburzeń przyczyną zazwyczaj jest nadmierny stres. Warto także pamiętać, że bezsenność krótkotrwałą mogą wywołać również choroby somatyczne takie jak infekcje czy też dolegliwości przebiegające z bólem.

Jeżeli zaś chodzi o bezsenność przewlekłą trwa ona powyżej miesiąca i zazwyczaj związana jest z zaburzeniami psychicznymi. Kłopoty ze snem może powodować depresja lub stany lękowe. Bezsenność może być także związana z chorobami somatycznymi takimi jak reumatoidalne zapalenie stawów, choroby układu ruchu, a także uzależnienia.

W jaki sposób leczy się bezsenność

Najczęstszym sposobem leczenia bezsenności jest terapia poznawczo-behawioralna. Niemniej jednak w każdym wypadku terapeuta dobiera sposób leczenia do indywidualnych potrzeb pacjenta. W niektórych przypadkach konieczne jest zastosowanie terapii farmakologicznej. Jeżeli cierpisz na bezsenność jak najszybciej udaj się do psychologa, który pomoże ci zdiagnozować problem oraz podejmie działania niezbędne do jego usunięcia.

NAJLEPSZY PSYCHOLOG W ŁODZI

popraw swoje zdrowie psychiczne

Fine Dining experience

umów się na wizytę

Terapia par i małżeńska

więcej

Terapia indywidualna

więcej

diagnostyka kwestionariuszowa (testy)

więcej

Wsparcie psychologiczne

więcej

Kryzys życiowy/zawodowy

więcej

Trauma

więcej

Agresja

więcej

Trudności w relacjach

więcej

Pomoc w fobiach i lękach

więcej

bezsenność

więcej

Pornografia

więcej

Psycholog dziecięcy – podstawowa pomoc

więcej

depresja

więcej

zaburzenia odżywiania

więcej

testy przedmałżeńskie

więcej

Co mówią o nas klienci?

Przychodnia Zdrowia Malinowa

Rzetelny i zaangażowany współpracownik. Klienci są zadowoleni z jego usług. Ze strony Przychodni również nie wystąpiły jakiekolwiek zastrzeżenia co do jakości pracy.