Depresja

Aktualnie depresja stanowi czwarty najpoważniejszy problem zdrowotny na świecie. Według specjalistów Każdy z nas jest narażony na tą chorobę dlatego nie zaleca się bagatelizowanie i objawów. Potocznie depresja kojarzona jest ze złym samopoczuciem, obniżeniem nastroju, czy też przygnębieniem. W tym miejscu warto zaznaczyć, że w psychiatrii terminem tym określa się szczególny rodzaj zaburzeń nastroju i emocji.

Jakie są objawy depresji

Objawy depresji mogą być różne u każdego pacjenta. Niemniej jednak do tych najbardziej popularnych możemy zaliczyć złe samopoczucie. To czy w danym przypadku możemy już mówić o depresji w dużej mierze zależy od jego stopnia. Warto bowiem pamiętać, że granica pomiędzy przygnębieniem a depresją nie jest znaczna. Mimo to szczegółowa analiza pozwala na odróżnienie od siebie tych dwóch stanów. Światowa Organizacja Zdrowia wyróżnia trzy podstawowe objawy depresji. Należą do nich obniżony nastrój, brak radości oraz brak energii. Jako dodatkowy objawy podaje się także negatywną własną ocenę, ciągłe poczucie winy, myśli i zachowania samobójcze, zaburzenia aktywności, apetytu oraz masy ciała.

Kiedy jesteśmy bardziej narażeni na ryzyko powstania depresji

Z medycznego punktu widzenia depresja może być uwarunkowana biologicznie i/lub psychicznie. Depresję endogenną może wywołać na przykład zaburzona produkcja neuroprzekaźników takich jak serotonina czy noradrenalina. Choroba ta może być także związana z wystąpieniem stresującego wydarzenia życiowego. W tym wypadku czynniku ryzyka możemy mówić w przypadku śmierci małżonka, choroby, a także rozwodu.

Szczególnym rodzajem depresji jest ta o charakterze mieszanym. Najczęstszym przykładem tego rodzaju zaburzenia jest depresja poporodowa. W tym wypadku mamy bowiem do czynienia zarówno z czynnikami psychicznymi, jak i zaburzeniami na tle hormonalnym.

Popularne metody leczenia depresji

Leczenie depresji w warunkach domowych jest właściwie niemożliwe. Wynika to głównie z faktu, że jest to ciężka i przewlekła choroba, która często ma nawroty. Właśnie z tego powodu w wielu wypadkach niezbędna jest nie tylko terapia z psychologiem, ale również wsparcie farmakologiczne. Z medycznego punktu widzenia, aby nastąpiła znaczna poprawa w leczeniu depresji niezbędne jest długotrwała terapia, której czas określa się na minimum 6 miesięcy.

W zależności od stanu pacjenta poprawę można zauważyć dopiero po 6, a nawet 12 tygodniach od rozpoczęcia leczenia. To właśnie z tego powodu wczesna diagnostyka oraz udanie się na konsultacje, kiedy zauważymy pierwsze objawy depresji jest tak istotna w całym procesie leczenia.

NAJLEPSZY PSYCHOLOG W ŁODZI

popraw swoje zdrowie psychiczne

Fine Dining experience

umów się na wizytę

Terapia par i małżeńska

więcej

Terapia indywidualna

więcej

diagnostyka kwestionariuszowa (testy)

więcej

Wsparcie psychologiczne

więcej

Kryzys życiowy/zawodowy

więcej

Trauma

więcej

Agresja

więcej

Trudności w relacjach

więcej

Pomoc w fobiach i lękach

więcej

bezsenność

więcej

Pornografia

więcej

Psycholog dziecięcy – podstawowa pomoc

więcej

depresja

więcej

zaburzenia odżywiania

więcej

testy przedmałżeńskie

więcej

Co mówią o nas klienci?

Przychodnia Zdrowia Malinowa

Rzetelny i zaangażowany współpracownik. Klienci są zadowoleni z jego usług. Ze strony Przychodni również nie wystąpiły jakiekolwiek zastrzeżenia co do jakości pracy.