Diagnostyka kwestionariuszowa (testy) – MMPI
Każda dziedzina związana z terapią oraz lecznictwem opiera się na odpowiednio postawionej diagnozie. Psychologia także opiera się na szeregu testów, które umożliwiają prawidłowe określenie problemu, z jakim przychodzi do nas pacjent. Diagnostyka kwestionariuszowa MMPI jest jednym z narzędzi, które pozwalają na postawienie właściwej diagnozy. Zastanawiasz się na czym dokładnie ona polega? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz poniżej.
Czym jest test MMPI?
Test MMPI jest jednym z popularniejszych dostępnych testów psychologicznych. Stosowany jest on w psychiatrii oraz u osób podejrzanych o popełnienie przestępstw, lub też w trakcie badań oceniających możliwość podjęcia pracy związanej z pewnym ryzykiem. Jego zastosowanie jest więc szerokie, a czas badania w dużej mierze zależy od jego przeznaczenia.
Jakie jest zastosowanie testu MMPI?
MMPI jest narzędziem umożliwiającym dokonanie dokładnej oceny stanu psychicznego badanego. Dzięki różnorodności pytań możliwe jest wysunięcie podejrzenia o istnieniu u pacjenta przeróżnych problemów z zakresu psychopatologii takich jak objawy depresyjne, lękowe czy hipochondryczne. Metoda ta stosowana jest również przy rozpoznawaniu zaburzeń osobowości.
Ile czasu trwa test MMPI?
MMPI jest dość często stosowane przez specjalistów, ponieważ jego wyniki są szczegółowe. Nie zmienia to jednak faktu, że czas potrzebny na przeprowadzenie badania jest dość długi. W zależności od przeprowadzanego testu może on zawierać nawet 567 pytań. Każde z zagadnień ma trzy możliwości odpowiedzi: „prawda”, „fałsz” i „nie wiem”. W zależności od wersji wypełnienie testu może zająć nawet 90 minut.
Jakie są zalety testu MMPI?
Poszczególne skale testu pozwalają na zmierzenie nieprawidłowości w funkcjonowaniu ludzkiej psychiki. W zależności od wyniku pozwala ona na wykrycie nie tylko kłamstwa, ale także stawiania pacjenta w lepszym świetle niż jest faktycznie. Wszystko to sprawia, że test MMPI uznawany jest za jeden z najbardziej wiarygodnych. Właśnie z tego powodu warto z niego skorzystać, aby zniwelować ryzyko powstania błędu w diagnostyce.