Pomoc w fobiach i lękach

Powszechnie uważa się, że niektóre stany lękowe są doskonałym motywatorem do działania. W praktyce niestety nie zawsze tak jest.  Z medycznego punktu widzenia fobie i  lęki znacznie częściej uniemożliwiają normalne funkcjonowanie w społeczeństwie.  Wynika to bowiem z faktu, że nadmierne działanie bodźców przynosi odwrotny skutek niż dobroczynna motywacja.

Czym są fobie i lęki?

Zgodnie z definicją fobia jest zaburzeniem nerwicowym, które objawia się jako lęk przed danymi sytuacjami, przedmiotami lub zjawiskami. Osoba cierpiąca na fobię unika tego, co wywołuje w niej przerażający lęk, a tym samym utrudnia funkcjonowanie w społeczeństwie.

Jeżeli zaś chodzi o lęk jest to stan emocjonalny, który związany jest z poczuciem nadchodzącego niebezpieczeństwa. Objawia się w postaci niepokoju lub napięcia. Długotrwały lęk, niepozwalający na swobodne funkcjonowanie, może doprowadzić do zaburzeń. W tym miejscu ważne jest, aby odróżnić lęk od strachu, który to z kolei wywołany jest konkretnym zagrożeniem i zazwyczaj nie ma charakteru długotrwałego.

Przyczyny powstawania fobii i lęków

Bez względu na to, czy cierpimy z powodu stanów lękowych, czy fobii przyczyny ich powstawania mogą być bezpośrednie lub podtrzymujące. W pierwszych wypadku mamy do czynienia z bodźcami powodującymi napady paniki, wśród których możemy wyróżnić istotne zmiany życiowe, utratę czegoś lub kogoś ważnego, stosowanie substancji psychoaktywnych, zaburzenia związane ze stresem pourazowym, traumę, a także fobie swoiste.

Jeżeli zaś chodzi o przyczyny podtrzymujące to należą do nich czynniki bezpośrednio związane ze stylem życia, postawami oraz zachowaniami, które mogą sprzyjać rozwojowi zaburzeń lękowych. Wśród najbardziej popularnych możemy wyróżnić zachowania powodujące unikanie sytuacji, które wyzwalają lęk, błędne przekonania dotyczące konkretnej postaci fobii, wycofanie emocjonalne, brak asertywności, stresujący styl życia.

Profesjonalna pomoc w fobiach i lękach

Leczenie niepokoju w dużej mierze uzależnione jest od rodzaju przeżywanego lęku. Inaczej przebiega leczenie zaburzenia panicznego, a w inny sposób będziemy radzić sobie z lękiem społecznym, czy też występującym na przykład w czasie ciąży. Łagodny przebieg może być wyciszony poprzez wprowadzenie zmian w swoim trybie życia. W niektórych wypadkach wystarczy relaksacja lub medytacja, pomocne bywają także regularne ćwiczenia fizyczne. W przypadku ostrych napadów lęku, który utrzymuje się dłuższy czas, wskazana jest wizyta u specjalisty, który w profesjonalny sposób dobierze metodykę leczenia.

NAJLEPSZY PSYCHOLOG W ŁODZI

popraw swoje zdrowie psychiczne

Fine Dining experience

umów się na wizytę

Terapia par i małżeńska

więcej

Terapia indywidualna

więcej

diagnostyka kwestionariuszowa (testy)

więcej

Wsparcie psychologiczne

więcej

Kryzys życiowy/zawodowy

więcej

Trauma

więcej

Agresja

więcej

Trudności w relacjach

więcej

Pomoc w fobiach i lękach

więcej

bezsenność

więcej

Pornografia

więcej

Psycholog dziecięcy – podstawowa pomoc

więcej

depresja

więcej

zaburzenia odżywiania

więcej

testy przedmałżeńskie

więcej

Co mówią o nas klienci?

Przychodnia Zdrowia Malinowa

Rzetelny i zaangażowany współpracownik. Klienci są zadowoleni z jego usług. Ze strony Przychodni również nie wystąpiły jakiekolwiek zastrzeżenia co do jakości pracy.