Spadek to nie tylko szansa na wzbogacenie się, ale również sporo formalności, a niekiedy także problemy. Zwłaszcza gdy okaże się, że zmarły pozostawił nie tylko majątek, ale również długi. Co więc należy zrobić w przypadku otrzymania spadku? Wszystko zależy od konkretnych okoliczności, a zwłaszcza od tego, czy zmarły spłacił wszystkie swoje zobowiązania. Warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach, które pozwolą powołanemu do spadku uniknąć problemów.
Spadkobierca ma kilka możliwości postępowania
Zgodnie z polskim prawem do spadku można zostać powołanym na mocy ustawy bądź testamentu. Bez względu jednak na to, która z możliwości ma zastosowanie w danej sprawie, powołany do dziedziczenia nigdy nie musi przyjmować spadku. Zawsze – i to bez podania przyczyn swojej decyzji – może spadek odrzucić. Wówczas po prostu nie staje się spadkobiercą, a jego prawa do spadku przechodzą na dalszych krewnych zmarłego. Innymi słowy, spadek to prawo, a nie obowiązek powołanego do jego otrzymania.
Tym samym każdy spadkobierca może przyjąć albo odrzucić spadek. Co więcej, przyjmując spadek czy, mówiąc bardziej fachowo – składając oświadczenie o przyjęciu spadku przed sądem lub notariuszem, spadkobierca ma prawo zdecydować, w jaki sposób go przyjmie: wprost lub z dobrodziejstwem inwentarza. W pierwszym przypadku spadkodawca odpowiada za ewentualne długi zmarłego bez ograniczenia całym swoim majątkiem. Natomiast w drugim co prawda ponosi taką odpowiedzialność, ale jedynie do wartości majątku, który odziedziczył. Co jednak istotne ponosi odpowiedzialność za długi spadkowe ze swojego majątku.
Którą drogę wybrać?
Wobec tego w przypadku otrzymania informacji o powołaniu do spadku najpierw należy zdecydować czy się go przyjmuje, czy odrzuca. Jeżeli zdecydujesz się na przyjęcie spadku, określ, czy masz zamiar dokonać przyjęcia wprost, czy też z dobrodziejstwem inwentarza. Dopiero gdy te kwestie zostaną ustalone, można przejść do załatwiania stosownych formalności, czyli do zainicjowania sprawy przed sądem lub do udania się do notariusza w celu złożenia stosownego oświadczenia. Czym kierować się podejmując decyzje w sprawie spadku?
Prawie każda sprawa spadkowa sprowadza się do kwestii finansowych. Opłaca się przyjąć spadek wtedy, gdy nie jest on obciążony długami, czyli gdy masz pewność, że zmarły za życia uregulował wszystkie swoje zobowiązania. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest odrzucenie spadku obciążonego długami lub przyjęcie go, ale z dobrodziejstwem inwentarza. W drugim przypadku spadkobierca będzie mógł swobodnie korzystać z tego, co pozostanie ze spadku po uregulowaniu zadłużenia zmarłego. Zawsze dobrym pomysłem jest skonsultowanie się z doświadczonym prawnikiem od spraw spadkowych, który pomoże podjąć najlepszą decyzję. Adwokat Anna Szirch ma duże doświadczenie w tego rodzaju sprawach. Profesjonalnie doradza, jak odebrać spadek we Wrocławiu. Jeśli czeka Cię udział w postępowaniu spadkowym, warto skorzystać z porady specjalisty.