Trauma
Z punktu widzenia medycznego traumą nazywamy typ urazu psychicznego, która doprowadza do trwałej zmiany w psychicznym funkcjonowaniu człowieka. Najczęściej spowodowana jest ona przez gwałtowne i wyjątkowo przykre przeżycie, w którego trakcie życie lub zdrowie konkretnej osoby albo jej bliskich zostaje zagrożone. Jak więc widać jest to szczególnie nieprzyjemny rodzaj doświadczeń, które może w sposób szczególny zaburzyć funkcjonowanie całego organizmu nie tylko w sferze psychicznej, ale także fizycznej. Jeżeli doświadczymy traumy niezwłocznie powinniśmy udać się do specjalisty, aby zminimalizować jej skutki oraz pokonać skutki, jakie wywołało straszne zdarzenie.
Czym jest trauma?
W tym miejscu warto zaznaczyć, że bardzo często w wyniku traumy osoba poddana jej oddziaływaniu może mieć problemy z powrotem do normalnego funkcjonowania. Pacjenci, którzy doświadczyli wyjątkowo trudnych przeżyć bardzo często nie mają możliwości wypełniania codziennych obowiązków. Problem może stanowić także prawidłowe funkcjonowanie jako członek społeczeństwa. Walka z traumą jest szczególnie utrudniona, jeżeli w wyniku zdarzeń pacjent doznał niepełnosprawności, która zmusiła go do radykalnej zmiany dotychczasowego życia. W takim wypadku problem może dotyczyć nie tylko samego poszkodowanego, ale także jego najbliższych.
Jakie są przyczyny traumy?
Trauma może zostać wywołana przez szereg różnych czynników, które w sposób indywidualny oddziałują na psychikę człowieka. Do tego rodzaju zdarzeń możemy zaliczyć:
- udział w wypadku komunikacyjnym,
- bycie ofiarą napadu lub aktów agresji,
- tragiczna śmierć bliskiej osoby,
- udział w działaniach wojennych,
- gwałt.
Jaki są objawy traumy?
Z punktu widzenia medycznego o traumie możemy mówić wtedy, gdy objawy wywołane przez negatywne zdarzenia utrzymują się przez długi czas po ich zakończeniu. Warto również pamiętać, że w niektórych przypadkach trauma mylona jest z zespołem stresu pourazowego, który jest jednym z konsekwencji doświadczenia sytuacji traumatycznej.
Jak sobie poradzić z traumą?
Objawy traumy mogą zostać zahamowane przez wsparcie osób najbliższych. Nie zmienia to jednak faktu, że profesjonalna pomoc psychologa przynosi znacznie trwalsze rezultaty oraz pomaga w znacznym stopniu poradzić sobie z negatywnymi skutkami traumy.