UMI MASU SALAD – $21

Trauma

Z punktu widzenia medycznego traumą nazywamy typ urazu psychicznego, która doprowadza do trwałej zmiany w psychicznym funkcjonowaniu człowieka. Najczęściej spowodowana jest ona przez gwałtowne i wyjątkowo przykre przeżycie, w którego trakcie życie lub zdrowie konkretnej osoby albo jej bliskich zostaje zagrożone. Jak więc widać jest to szczególnie nieprzyjemny rodzaj doświadczeń, które może w sposób szczególny zaburzyć funkcjonowanie całego organizmu nie tylko w sferze psychicznej, ale także fizycznej. Jeżeli doświadczymy traumy niezwłocznie powinniśmy udać się do specjalisty, aby zminimalizować jej skutki oraz pokonać skutki, jakie wywołało straszne zdarzenie.

Czym jest trauma?

W tym miejscu warto zaznaczyć, że bardzo często w wyniku traumy osoba poddana jej oddziaływaniu może mieć problemy z powrotem do normalnego funkcjonowania. Pacjenci, którzy doświadczyli wyjątkowo trudnych przeżyć bardzo często nie mają możliwości wypełniania codziennych obowiązków. Problem może stanowić także prawidłowe funkcjonowanie jako członek społeczeństwa. Walka z traumą jest szczególnie utrudniona, jeżeli w wyniku zdarzeń pacjent doznał niepełnosprawności, która zmusiła go do radykalnej zmiany dotychczasowego życia. W takim wypadku problem może dotyczyć nie tylko samego poszkodowanego, ale także jego najbliższych.

Jakie są przyczyny traumy?

Trauma może zostać wywołana przez szereg różnych czynników, które w sposób indywidualny oddziałują na psychikę człowieka. Do tego rodzaju zdarzeń możemy zaliczyć:

  • udział w wypadku komunikacyjnym,
  • bycie ofiarą napadu lub aktów agresji,
  • tragiczna śmierć bliskiej osoby,
  • udział w działaniach wojennych,
  • gwałt.

Jaki są objawy traumy?

Z punktu widzenia medycznego o traumie możemy mówić wtedy, gdy objawy wywołane przez negatywne zdarzenia utrzymują się przez długi czas po ich zakończeniu. Warto również pamiętać, że w niektórych przypadkach trauma mylona jest z zespołem stresu pourazowego, który jest jednym z konsekwencji doświadczenia sytuacji traumatycznej.

Jak sobie poradzić z traumą?

Objawy traumy mogą zostać zahamowane przez wsparcie osób najbliższych. Nie zmienia to jednak faktu, że profesjonalna pomoc psychologa przynosi znacznie trwalsze rezultaty oraz pomaga w znacznym stopniu poradzić sobie z negatywnymi skutkami traumy.

NAJLEPSZY PSYCHOLOG W ŁODZI

popraw swoje zdrowie psychiczne

Fine Dining experience

umów się na wizytę

Terapia par i małżeńska

więcej

Terapia indywidualna

więcej

diagnostyka kwestionariuszowa (testy)

więcej

Wsparcie psychologiczne

więcej

Kryzys życiowy/zawodowy

więcej

Trauma

więcej

Agresja

więcej

Trudności w relacjach

więcej

Pomoc w fobiach i lękach

więcej

bezsenność

więcej

Pornografia

więcej

Psycholog dziecięcy – podstawowa pomoc

więcej

depresja

więcej

zaburzenia odżywiania

więcej

testy przedmałżeńskie

więcej

Co mówią o nas klienci?

Przychodnia Zdrowia Malinowa

Rzetelny i zaangażowany współpracownik. Klienci są zadowoleni z jego usług. Ze strony Przychodni również nie wystąpiły jakiekolwiek zastrzeżenia co do jakości pracy.