Trudności w relacjach

Trudności w relacjach mogą dotyczyć nie tylko związków. Osoby cierpiące na tego rodzaju zaburzenia często nie odnajdują się także w zwykłych sytuacjach społecznych. Trudność ta jest o tyle niezwykła, że standardowo człowiek dąży do tego, aby przebywać w gronie innych ludzi. Nie zmienia to jednak faktu, że dla niektórych tego rodzaju relacje wiążą się z ogromnym wysiłkiem przez co w konsekwencji w ogóle są unikalne. Co gorsza, osoby cierpiące na trudności w relacjach bardzo często źle czują się ze świadomością własnego zaburzenia. Jeżeli więc chcemy skutecznie walczyć z tego rodzaju ograniczeniami warto udać się do psychologa który zaproponuje najbardziej optymalne postępowanie oraz poprowadzi nas przez proces leczenia.

Trudności w relacjach a problemy psychiczne

Wycofanie z życia społecznego może mieć różne przyczyny. W przypadku tego rodzaju zaburzeń nie można wykluczyć także tych o podłożu psychologicznym. Osoby posiadające niską samoocenę, cierpiące na depresję lub różnego rodzaju nerwicę bardzo często izolują się od społeczeństwa. Jeżeli trudności w relacjach występują w związku z problemami psychicznymi proces leczenia może być utrudniony. Wynika to głównie z faktu, że często nawet osoby najbliższe nie wiedzą jak pomóc choremu i w konsekwencji odwracają się od niego. Najczęściej z taką sytuacją możemy się spotkać, kiedy podstawą trudności w relacjach jest depresja. Częste narzekania oraz brak chęci do jakiejkolwiek aktywności skutecznie zniechęcają do niesienia pomocy takiej osobie.

Presja społeczna a trudności w relacjach

Przyczyną trudności w relacjach może być także presja społeczna. Związana jest ona nie tylko z wyglądem zewnętrznym, który odbiega od ogólnie przyjętych standardów, ale także obejmuje ona zachowania, które w ocenie najbliższych są jedynymi pożądanymi. Paradoksalnie presja społeczna bardzo często wywodzi się od osób życiowo dla nas najważniejszy. W takich wypadkach trudności w relacjach dotykają w dużej mierze rodziców, którzy mają problemy ze swoją pociechą. Z izolacją od innych ludzi nierzadko muszą zmierzyć się także osoby cierpiące na zaburzenia odżywiania. W tym wypadku należy jednak pamiętać, że większa tolerancja społeczna jest w odniesieniu do osób ze zbyt niską masą ciała niż w stosunku do tych cierpiących na otyłość.

Gdzie szukać pomocy w przypadku wystąpienia trudności w relacjach

Najskuteczniejszą metodą leczenia trudności w relacjach jest praca z psychoterapeutą. Pozwala ona nie tylko na uświadomienie sobie, w czym tak naprawdę leży podłoże naszych zaburzeń, ale także uczy oswajania się z przyczyną swoich lęków. Dzięki temu pacjent staje się bardziej odporny na presję otoczenia oraz podchodzi z dużym dystansem do własnych ograniczeń. Praca z terapeutą w przypadku trudności w relacjach jest niezwykle wymagjaca jednak prowadzona sumienie przynosi oczekiwane rezultaty. Ma ona największe znaczenie zwłaszcza wtedy kiedy nie możemy liczyć na pomoc ze strony najbliższych.

NAJLEPSZY PSYCHOLOG W ŁODZI

popraw swoje zdrowie psychiczne

Fine Dining experience

umów się na wizytę

Terapia par i małżeńska

więcej

Terapia indywidualna

więcej

diagnostyka kwestionariuszowa (testy)

więcej

Wsparcie psychologiczne

więcej

Kryzys życiowy/zawodowy

więcej

Trauma

więcej

Agresja

więcej

Trudności w relacjach

więcej

Pomoc w fobiach i lękach

więcej

bezsenność

więcej

Pornografia

więcej

Psycholog dziecięcy – podstawowa pomoc

więcej

depresja

więcej

zaburzenia odżywiania

więcej

testy przedmałżeńskie

więcej

Co mówią o nas klienci?

Przychodnia Zdrowia Malinowa

Rzetelny i zaangażowany współpracownik. Klienci są zadowoleni z jego usług. Ze strony Przychodni również nie wystąpiły jakiekolwiek zastrzeżenia co do jakości pracy.