Zaburzenia odżywiania

Do najpopularniejszych zaburzeń odżywiania możemy zaliczyć anoreksję, bulimię i ortoreksję. Wszystkie te schorzenia łączy obsesja na punkcie jedzenia. Ponadto wszystkie te zaburzenia odżywiania prowadzą do wyniszczenia organizmu i psychiki. Co więcej, schorzenie to coraz częściej dotyczy nie tylko kobiet, ale również mężczyzn. Przesuwa się także wiek, w którym młodzi ludzie zaczynają mieć obsesję na punkcie jedzenia. Coraz częściej na zaburzenia odżywiania cierpią nawet uczniowie szkół podstawowych.

Najczęstsze zaburzenia odżywiania

Jak wspomniano powyżej możemy wyróżnić trzy najbardziej popularne zaburzenia żywienia. Osoby cierpiące na anoreksję zazwyczaj są nadmiernie pilne, solidne, zamknięte oraz wrażliwe na krytykę. Dążą do perfekcji, narzucając sobie zbyt duże wymagania. Mimo odnoszonych sukcesów nie są z siebie zadowolone i czują się niedowartościowane. Bardzo często ten nadmierny krytycyzm wobec siebie przechodzi w nienawiść do swego ciała.

Jeżeli zaś chodzi o osoby cierpiące na bulimię to niezwykle często myślą one o sobie z lekceważeniem. Wykazują nie tylko niską samoocenę, ale także poczucie bezradności, które objawia się niestabilnością emocjonalną, ogólnym niepokojem oraz stanem przygnębienia. Osoby cierpiące na bulimię zwykle są bardzo towarzyskie, potrafią bez reszty angażować się w działalność społeczną, sport czy naukę, lecz nie są odporne na niepowodzenia, co w skrajnych przypadkach może prowadzić nawet do uzależnień. Ortoreksja jest z kolei bardzo zbliżona do anoreksji. Osoby cierpiące na to zaburzenie są perfekcjonistami, czują się też w jakiś sposób wyjątkowi. Z całą pewnością nie są to osoby towarzyskie Wyróżnia je silne skoncentrowani na sobie.

Fora internetowe a dążenie do idealnej sylwetki

W sieci obecne są dwie ideologie mogące wpływać na rozwój zaburzeń odżywiania się oraz pogłębiać te choroby. Pro-ana to ruch promujący dążenie do doskonałości (czyli chudości), kontrolę nad własnym ciałem, nienawiść do jedzenia. Pro-mia zaś propaguje bulimię. Nie poddaje krytyce samego jedzenia, jeśli jest ono zakończone prowokowaniem wymiotów, które pomagają zachować wagę, nie rezygnując z objadania się. Obie ideologie traktują zaburzenia odżywiania się jako sposób odchudzania, metodę na szczęśliwe życie i osiągnięcie ważnego celu.

Przyczyny i leczenie zaburzeń odżywiania

Warto zaznaczyć, że każde zaburzenie odżywiania ma podłoże psychologiczne. Zazwyczaj wiąże się z poczuciem głodu emocjonalnego, niezaspokojenia potrzeb psychicznych, brakiem miłości. Do tego rodzaju zaburzeń dochodzi także wtedy, kiedy dziecko staje się nosicielem naszych niezrealizowanych sukcesów i ambicji. Jak więc widać problem jest bardzo złożony. Aby skutecznie walczyć z zaburzeniami odżywiania, niezbędna jest wizyta u specjalisty. Po dogłębnej analizie podejmowane jest leczenie, które może obejmować nie tylko osobę chorą, ale także jej najbliższych. Wszystkie podejmowane działania służą temu, aby efekty były jak najszybsze, ponieważ zaburzenie odżywiania wyniszcza organizm także pod względem fizycznym.

NAJLEPSZY PSYCHOLOG W ŁODZI

popraw swoje zdrowie psychiczne

Fine Dining experience

umów się na wizytę

Terapia par i małżeńska

więcej

Terapia indywidualna

więcej

diagnostyka kwestionariuszowa (testy)

więcej

Wsparcie psychologiczne

więcej

Kryzys życiowy/zawodowy

więcej

Trauma

więcej

Agresja

więcej

Trudności w relacjach

więcej

Pomoc w fobiach i lękach

więcej

bezsenność

więcej

Pornografia

więcej

Psycholog dziecięcy – podstawowa pomoc

więcej

depresja

więcej

zaburzenia odżywiania

więcej

testy przedmałżeńskie

więcej

Co mówią o nas klienci?

Przychodnia Zdrowia Malinowa

Rzetelny i zaangażowany współpracownik. Klienci są zadowoleni z jego usług. Ze strony Przychodni również nie wystąpiły jakiekolwiek zastrzeżenia co do jakości pracy.